bz Ana Sayfa bz kurumsal Kurumsal ustkes iletişim İletisim

bz

Teknik Destek ve

Fiyat Öğrenme
0216 394 45 70 (pbx)
0532 382 75 40
bilgi@isbet.com.tr Mahmut TÜRKER mahmut@isbet.com.tr

 

ANASAYFA » KANALİZASYON SİSTEMİNİN TARİHÇESİ
Geri

KANALİZASYON SİSTEMİNİN TARİHÇESİ

Su temini her zaman insan yaşamı için en temel gereksinim olsa da, atıksu uzaklaştırma ancak uzunca bir süre sonra - cogunlukla da gecikmiş olarak - zorunlu hale gelmiştir.
Her nerede yerleşim yerleri, şehirler ve kasabalar kurulduysa rezervuar atıkları, pissu ve atiksular caddeleri, yolları ve diger açık alanlan kirletmiş, korkunç. kokuların yanısıra hastalıklara ve salgınlara neden olmuştur. Su kirliliği oluşmuş ve yeraltı suları içilemez hale gelmiştir.
İlk kanalizasyon sistemi M.Ö.3000 ve 2000 yılları arasında Girit adasında bulunan Knossos Sarayı’nın altında kurulmuştur. Tuğla kaplama kanalları ve terrakotta (kil ve toprak karışımı) boruları yağmur suyu, kullanım suları ve atiksularının uzaklaştrılmasında kullanılmıştır.
Romalıların yaptıkları, kullanılan suyun şehir dışına aktarılmasını sağlayan ve Cloaca Maxima olarak adlandırılan kanalizasyon sistemi, inşaatından 2500 yıl sonra, bugünkü Roma’da halen kullanılmaktadır. Buradan gelen su Tiber nehrine akıtılmaktaydı (Almanya’da bulunan Koln şehrinde de Romalılar zamanında yapılmış, kanalizasyon sistemleri mevcuttur ve bu yeraltı kanallarının içinde hala yürünebilmektedir).
Bunu takip eden binlerce yılda daha ileri bir teknik gelişme olmadigindan, 19. yuzyılın sonlarına kadar arıtılmamış, pissular, nehirlere, göllere ve denizlere akıtılıyordu. Endüstrileşme ve şehirlerin gelişmesiyle verimli atıksu uzaklaştırma bir zorunluluk haline gelmiştir.
Ülkemizde 1980 lere gelene dek ( makinalaşma henüz başlamamışken ) el ile tokmaklanarak sıkıştırılan beton harcı KÜNK adıyla üretilerek pissuların uzaklaştırılmasında kullanılmaktaydı. İlk makinalaşmayla beraber BÜZ adıyla üretilen BETON BORULAR nisbeten daha kaliteli ve ek parçalarıyla uygulama kolaylığı getirse de mukavemet ve sızdırmazlık gibi önemli hususlar için yeterli gelmemiş, sanayileşen sektörün 1990 larda BETON BORU üretimine başlamasıyla çevrenin korunmasında çevreci altyapı elemanları kullanılmış ve kalıcı, ekonomik, uzun ömürlü, uygulama kolaylığı gibi temel konular için performans artırıcı çözümler üretilmiştir.

İSTANBUL FABRİKA / MERKEZ

Tuzla-İSTANBUL
ORHANLI MAH. GÜLSÜM SOK. NO. 6
ORHANLI
TEL: 0216 394 45 70 ( Pbx )
FAKS: 0216 394 43 62

ANKARA FABRİKA

Elmadağ-ANKARA
Hasanoğlan Bahçelievler Mahallesi
Doğu Karaağzı cd. No:3 Samsun Yolu
TEL: 0312 865 22 07 ( Pbx )
FAKS: 0312 865 22 72
ANA SAYFA | İLETİŞİM VE YOL BİLGİLERİ
İsbet Beton Boru Ltd. Şti. Resmi Web Sitesi 2013 Yazılı ve Görsel Materyallerinin Tüm Hakları Saklıdır.
Copyright 2013 Web Tasarım